Kouvolan Keskustateko 2021 -kilpailun voittaja on Mielakan räsymatto

Kouvolan Keskustatekokilpailu on Kouvolan Ydinkeskusta ry:n vuotuinen kilpailu, jonka tarkoitus on korostaa keskustan merkitystä kaupungille sekä löytää Kouvolaa ja sen positiivista mielikuvaa edistäviä asioita. Kouvolan kilpailu toimii samalla myös esikarsintana ja osana Elävät Kaupunkikeskustat ry:n kansallista kilpailua.

Keskustatekokilpailun voi voittaa jokin ilmiö, innovaatio, huikea tapahtuma, tapahtuma- tai
kulttuurituottaja, onnistunut arkkitehtuuri, upea valaistus, kaupunkilaisia hyödyttävä tai ilahduttava
teko, positiivista keskustakuvaa lisäävät infra- ja kaavoitusratkaisut, keskustan viihtyisyyden
parantaminen, yritys, henkilö tai vaikka yhteisöllinen teko, joka koetaan merkittävänä Kouvolan ja
keskustan hyväksi ja sen mielikuvaa edistävänä.

Kouvolan Keskustateko 2021 -kilpailussa loppusuoralle ylsivät Taidepolku Into, Sadutar-liike sekä Mielakan räsymatto. Yleisö sai näistä ehdotuksista äänestää mieleistään yhdistyksen Facebook-sivuilla. Paikallisen kilpailun voittaja oli Mielakan Räsymatto, joka pääsee näin edustamaan Kouvolaa kansallisessa kilpailussa. Kouvolan Ydinkeskusta ry:n hallitus toimi raatina ja totesi: Yli 400 metriä pitkä räsymatto on lajissaan Suomen pisin ja se on toteutettu 200 talkoolaisen voimin. Kun maton kulkee ylös saakka, huipulla voi ihailla Kouvolaa istuen Roope Tonterin suunnittelemassa ja toteuttamassa tunturikeinussa. Mielakan räsymatto on yhteisöllinen taideteos, jota tullaan katsomaan myös kauempaakin. Se tuo eloa ja väriä koko Kouvolaan ja vie eteenpäin positiivista mielikuvaa Kouvolasta. Siksi se on Kouvolan Keskustateko 2021.

Lisätietoja

Elävät Kaupunkikeskustat ry (EKK) on vuonna 1997 perustettu kaupunkikeskustojen kehittämisen
valtakunnallinen kattojärjestö. Yhdistyksen tehtävänä on Suomen kaupunki- ja kuntakeskusten jatkuva
kehittäminen eläviksi, elinvoimaisiksi, viihtyisiksi ja kilpailukykyisiksi. Kouvolan Ydinkeskusta ry ja Kouvolan kaupunki ovat jäseninä yhdistyksessä.

Yhteydenotot

Kati Klaavuniemi
toiminnanjohtaja
Kouvolan Ydinkeskusta ry
p. 050 3088 665
kati.klaavuniemi@kouvolanydinkeskusta.fi

Inka Kaltola
toimitusjohtaja
Mielakka Rinnekeskus
mielakka@mielakka.com